Stavba vodovodní a kanalizační přípojky

Základní informace ke stavbě vodovodní a kanalizační přípojky dle požadavků VaK Nymburk, a.s.

 

Legislativa 

Stavba vodovodní a kanalizační přípojky do délky 25,0 m je podle stavebního zákona č. 283/2021 Sb. drobnou stavbou nevyžadující povolení příslušného stavebního úřadu. Stavebník má za povinnost před zahájením stavby získat souhlas provozovatele vodovodní a kanalizační sítě, souhlas vlastníka stavbou dotčeného pozemku, souhlas vlastníků technické infrastruktury dotčené realizací stavby.

Přípojky delší než 25,0 m jsou podle zákona č. 283/2021 Sb. jednoduchou stavbou vyžadující povolení příslušného stavebního úřadu. Žádost o povolení stavby podává stavebník přes Portál stavební správy.

 

Souhlas VaK Nymburk, a.s. se stavbou

Žádost o souhlas se stavbou je možné podat pouze v digitální podobě, a to zasláním na adresu: stanovisko@vak-nymburk.cz nebo prostřednictvím datové schránky (ID: ny4gx33). Žádost musí obsahovat projektovou dokumentaci a kontakt na stavebníka - tj. korespondenční adresa, telefonické spojení, email případně adresa datové schránky. Lhůta pro vyřízení je 30 dní od podání žádosti. Přijímané formáty projektové dokumentace jsou .pdf případně .dgn V7. Maximální velikost přílohy je 10 MB, větší soubory je možné zaslat prostřednictvím internetových uložišť (např. úschovna).

 

Podklady pro zpracování dokumentace:

Vyjádření k existenci sítí včetně mapových podkladů ve vektorovém formátu (.dgn V7) je možné získat na adrese: https://igis.vak-nymburk.cz:8080/igisweb/

 

Odpovídající projektová dokumentace musí obsahovat:

- technickou zprávu (popis stavby včetně výpočtu požadovaného odběru)

- koordinační situační výkres stavby

- schéma přípojky (kladečský plán)

- podélný profil (zejména u kanalizačních přípojek)

- obchodně technickou dokumentaci použitých výrobků

 

Realizace přípojek

Realizaci zajišťuje investor stavby (majitel připojované nemovitosti), a to včetně vyřízení všech nutných povolení potřebných k zahájení stavby např. rozhodnutí o zvláštním užívání komunikace, stanovení přechodného dopravního značení a vytýčení trasy sítí technické infrastruktury v dané lokalitě. Nejpozději 14 dní před zahájením stavebních prací oznámí investor provoznímu středisku VaK Nymburk, a.s. termín realizace a domluví si návštěvu montérů, kteří provedou napojení na hlavní řady, osadí fakturační měřidlo a sepíší montážní list jako podklad pro sestavení odběratelské smlouvy. Ostatní práce spojené s výstavbou přípojek může provádět odborná firma dle výběru investora.

 

Uvedení do provozu

Po dokončení stavby předá investor stavby na technickém oddělení VaK Nymburk, a.s. geodetické zaměření skutečného provedení přípojek a následně fakturační oddělení sestaví odběratelskou smlouvu. Poté lze přípojky uvést do provozu a zahájit odběr. 

 

Obecné technické podmínky

 

Vodovodní přípojka

Spojuje rozvodnou síť veřejného vodovodu s vnitřním vodovodem budovy. Je to část vodovodního potrubí od rozváděcího potrubí po hlavní uzávěr vnitřního vodovodu, který je umístěn za vodoměrem. Vlastníkem vodovodní přípojky je vlastník pozemku nebo stavby připojené na vodovodní řad.

Každá připojená nemovitost pod číslem popisným musí mít samostatnou vodovodní přípojku. Přípojka musí být ukončena vodoměrnou soupravou s vodoměrem.

Doporučené ochranné pásmo vodovodní přípojky je 1,5 m od osy potrubí na obě strany. Ochranné pásmo nesmí být zastavěné a musí být přístupné pro případné opravy. Při uložení vodovodního potrubí podél stromořadí má být vodorovná vzdálenost od přilehlého okraje trubky po kraj stromořadí nejméně 1,5 m. V místech křížení s jinými podzemními vedeními bude dodržena vzdálenost daná ČSN 73 6005 (Prostorové uspořádání sítí technického vybavení).

Minimální krytí potrubí je 1,2 m. Pokud nelze dodržet potřebné krytí, musí se vodovodní potrubí chránit tepelnou izolací. Vodovodní potrubí musí být uloženo na pískové lože tl. 0,1m, obsypáno bude 0,3 m nad vrchol potrubí. Prostup potrubí zdmi základů budovy nebo suterénů musí být zabezpečen tak, aby při stavbě nebo opravě potrubí přípojky nebyla trvale porušena izolace zdiva budovy proti vodě a zemní vlhkosti.

Vodovodní potrubí nesmí procházet územním znečistěným zdravotně škodlivými látkami. Zařízení, stroje a přístroje připojené na vodovodní potrubí musí být upravené tak, aby nevnikaly zdravotně škodlivé kapaliny, mikroorganismy nebo jiné látky do vodovodního potrubí a sítě.

Při navrhování jmenovité světlosti vodovodního potrubí budou dodrženy příslušné předpisy pro výpočet potřeby vody.  

Vodovodní potrubí bude provedeno z PE 32x4,4 mm, potrubí o větší světlosti bude z PE, SDR 17, PN 10. Vodovodní potrubí se musí ukládat ve sklonu alespoň 3 ‰. Z provozních důvodů požadujeme veškeré vystrojení a armatury vodovodní přípojky provést z výrobků fy. Hawle. Přípojka se navrhuje tak, aby byla co nejkratší a vedena, pokud možno kolmo na připojovaný objekt bez zbytečných lomů trasy.  

Vodoměr nebude umisťován do garáže, na parkoviště, odstavné plochy, veřejné komunikace a jiné exponované veřejné plochy.

Umisťování vodoměru v suterénu nebo uvnitř objektu je možné pokud délka domovní části přípojky (od vstupu na pozemek po vstup do objektu) nepřesáhne 15,0 m. Vodoměrná souprava s vodoměrem musí být umístěna hned za obvodovou zdí, na suchém a větraném místě nejméně 0,20 m a nejvíce 1,20 m nad podlahou. Vodoměrnou soupravu je možné umístit i do niky o šířce 0,8 m, výšce 0,4 m a hloubce 0,3 m.

Vodoměrná šachta se mimo budovu navrhuje v případě, pokud délka přípojky od vstupu na pozemek po vstup do objektu přesáhne 15,0 m nebo pokud investor projeví zájem o umístění vodoměru do šachty. 

Vodoměrná šachta se umisťuje na pozemku připojované nemovitosti, a to ve vzdálenosti 1,0 m od hranice s veřejným prostranstvím. Minimální vnitřní průměr vodoměrné šachty je 1,20 m, vstupní komín musí mít minimální průměr 0,6 m. VaK Nymburk, a.s. umožňuje i instalaci vodoměrné šachty o menších půdorysných rozměrech, v daném případě se jedná o výrobek fy. Hutira typ Modulo. Poklop šachty v komunikacích, chodnících a jiných zpevněných plochách musí být v provedení pro zátěžovou třídu D400.

Vodoměrná šachta musí být zabezpečena proti mrazu, vniknutí nečistot a podzemní či povrchové vody, dále musí být odvětratelná a bezpečně přístupná pro montážní pracovníky. Ve vodoměrné šachtě může být umístěno pouze vodovodní potrubí.

 

 

 

Kanalizační přípojka

Je samostatná stavba, tvořená úsekem potrubí od vyústění vnitřní kanalizace k zaústění do stokové sítě. Vlastníkem kanalizační přípojky je vlastník pozemku nebo stavby připojené na kanalizační řad.

Každá připojená nemovitost pod číslem popisným musí mít samostatnou kanalizační přípojku.

Doporučené ochranné pásmo kanalizační přípojky je 1,5 m od osy potrubí na obě strany. Ochranné pásmo nesmí být zastavěné a musí být přístupné pro případné opravy. Při uložení potrubí podél stromořadí má být vodorovná vzdálenost od přilehlého okraje trubky po kraj stromořadí nejméně 1,5 m. V místech křížení s jinými podzemními vedeními bude dodržena vzdálenost daná ČSN 73 6005 (Prostorové uspořádání sítí technického vybavení).

Kanalizační potrubí musí být uloženo na pískové lože tl. 0,1m, obsypáno bude 0,3 m nad vrchol potrubí.

Do kanalizační sítě není možné odvádět organický odpad z drtičů domácího odpadu nebo tuky. 

 

Připojení na gravitační kanalizaci

Nejmenší světlost kanalizační přípojky je 150 mm.

Potrubí přípojky požadujeme realizovat v tuhosti SN 4 pro místa mimo komunikace (zelený pás, místa nezatížená dopravou), v komunikacích požadujeme tuhost potrubí SN 8.

Kanalizační přípojka musí být vybavena plastovou revizní šachtou (minimální průměr 400 mm). Šachta se umísťuje na pozemku připojované nemovitosti, a to ve vzdálenosti 1,0 m od hranice s veřejným prostranstvím. Poklop šachty v komunikacích, chodnících a jiných zpevněných plochách musí být v provedení pro zátěžovou třídu D400.

Kanalizační přípojka musí být provedena v co nejkratší trase a v jednotném sklonu. Prostorově musí být umístěna vždy pod vodovodní přípojkou, v místech křížení s jinými podzemními vedeními bude dodržena vzdálenost daná ČSN 73 6005 (Prostorové uspořádání sítí technického vybavení).

Nejmenší sklon kanalizační přípojky světlosti 200 mm je 10‰, při světlosti 150 mm činí sklon 20‰.

Dešťové vody nelze zaústit do sítě splaškové kanalizace a musí být likvidovány vsakováním nebo svedením do retenční nádrže pro další využití (zálivka apod.).

 

Připojení na tlakovou kanalizaci

Nedílnou součástí tlakové kanalizační přípojky je domovní čerpací stanice (DČS) zajišťující dopravu splaškových vod do systému tlakové kanalizace. Čerpací stanice je ovládána elektrickou energií z rozvodů připojovaného objektu a zůstává v majetku a provozní správě majitele připojované nemovitosti.

Ovládací kabel DČS požadujeme umístit do chráničky PE DN 40, zaústění chráničky do šachty musí být 400 mm od spodní hrany poklopu. V ovládací skříni ČS požadujeme osadit proudový chránič (prostředí zvýšeného nebezpečí). Čerpadla na 230 V požadujeme osadit pouze ve výjimečných případech, a to pouze pokud v připojované nemovitosti není možnost připojení 400 V. Výtlačné potrubí požadujeme osadit kulovými ventily v čerpací jímce a šoupátkem v místě napojení na řad. Rozpojovací matice na potrubí v čerpací jímce požadujeme umístit 400 mm pod hranou spodní části poklopu (z důvodů demontáže poškozeného čerpadla). Totéž platí i pro uchycení plováků v čerpací šachtě. Poklop jímky umístěný v chodnících požadujeme umístit do nivelety zpevněného povrchu. V ostatních případech požadujeme poklop umístit cca 50 mm nad terén. Vrchní část jímky musí být řádně obetonována. Zároveň upozorňujeme, že musí být zajištěn přístup k čerpacím stanicím pro kanalizační mechanizaci (pro vyčerpání akumulačního prostoru v případě havárie apod.).

Vzhledem k unifikaci čerpadel na území naší a.s. doporučujeme domovní čerpací stanice osadit tlakovými čerpadly od fy. Sigma EFRU nebo od fy AQ SPOL s.r.o. V případě použití jiné technologie nebudeme schopni zajistit operativní výměnu čerpadla v případě havárie.

Potrubí přípojky požadujeme realizovat z PE, SDR 11, PN 16. Z provozních důvodů požadujeme veškeré vystrojení a armatury kanalizační přípojky provést z výrobků fy. Hawle.

Dešťové vody nelze zaústit do sítě tlakové kanalizace a musí být likvidovány vsakováním nebo svedením do retenční nádrže pro další využití (zálivka apod.).

 

Připojení na podtlakovou kanalizaci

Nedílnou součástí kanalizační přípojky je domovní jímka s ventilem a ovládací jednotkou zajišťující dopravu splaškových vod do systému podtlakové kanalizace.

Vzhledem k unifikaci na území naší a.s. požadujeme sběrné jímky podtlakové kanalizace včetně ventilu a ovládací jednotky realizovat z výrobků ROEVAC nebo AIRVAC. V případě použití jiné technologie nebudeme schopni zajistit operativní výměnu v případě havárie.

Poklop sběrné jímky umístěný v chodnících požadujeme umístit do nivelety zpevněného povrchu. V ostatních případech požadujeme poklop umístit cca 50 mm nad terén. Vrchní část jímky musí být řádně obetonována. Zároveň upozorňujeme, že musí být zajištěn přístup ke sběrné jímce pro kanalizační mechanizaci (pro vyčerpání akumulačního prostoru v případě havárie apod.).

Potrubí přípojky požadujeme realizovat z PVC, PN 10 s atestem na podtlak. Z provozních důvodů požadujeme vodárenské armatury provést z výrobků fy. Hawle.

Dešťové vody nelze zaústit do sítě podtlakové kanalizace a musí být likvidovány vsakováním nebo svedením do retenční nádrže pro další využití (zálivka apod.).

 

 

Zdroj:

ČSN 755411 Vodovodní přípojky

ČSN EN 1610 Provádění stok a kanalizačních přípojek

zákon č. 274/2001 Sb. O vodovodech a kanalizacích

zákon č. 283/2021 Sb. Stavební zákon

příloha č. 1 k zákonu č. 283/2021 Sb.

příloha č. 2 k zákonu č. 283/2021 Sb.